آیا رنگ می تواند عایق حرارتی باشد؟

رنگ عایق حرارتیاکثر عایق های حرارتی که ما می شناسیم دارای حجم و ضخامت زیادند. در محصولاتی نظیر پشم شیشه، پشم سنگ، یونولیت، هبلکس و … که در ساختمان و صنعت استفاده می شوند هر چه ضخامت بیشتری داشته باشند مقاومت بیشتری در برابر انتقال حرارت از خود نشان می دهند.

بطور کلی، انتقال گرما به روش های رسانایی، همرفت، تابش و انتقال جرم انجام می شود. قوانین فیزیک رفتار و خصوصیات هر کدام از روش ها را شرح می دهند.

رسانش یا هدایت : انتقال انرژی بین اجسام که در تماس فیزیکی هستند.

همرفت یا جابجایی : انتقال انرژی بین یک جسم و محیط اطراف بدلیل حرکت سیال.

تابش یا تشعشع : انتقال انرژی به جسم یا از جسم به وسیله تابش یا جذب پرتوهای الکترو مغناطیسی.

انتقال جرم : انتقال انرژی از یک مکان به مکان دیگر به عنوان اثر جانبی انتقال فیزیکی حجم حاوی انرژی.

در فصل های مختلف سال برای بدست آوردن محیط مطلوب و شرایط آسایش انسان در داخل ساختمان نیازمند ایزولاسیون یا عایق بندی ساختمان از محیط بیرونی هستیم. به این روش نگهداری و کنترل شرایط آسایش، سریعتر و ارزان تر بدست می آید. به عنوان مثال در مناطقی که دارای تابستان گرم و زمستان سرد می باشند، عایق بندی حرارتی جداره های ساختمان اهمیت بالایی دارند. زیرا در تابستان زمان لازم برای استفاده از وسایل خنک کننده فعال نظیر کولر را کاهش می دهد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می شود. همچنین در زمستان در زمانهای کمتری از شبانه روز نیازمند وسایل گرم کننده نظیر بخاری، شوفاژ، و … می باشیم.

فصل های مختلف سال

در ساختمان ها بیشترین اتلاف و جذب حرارت از محل باز شوها، دیوارهای جانبی و سقف ساختمان صورت می پذیرد.

در تابستان، با گرم شدن هوا جداره های ساختمان گرمای ناشی از تابش نور خورشید و گرمای محیط را جذب نموده و به وسیله خاصیت رسانایی به محیط داخلی ساختمان منتقل می کند. همچنین در زمستان گرمای داخلی به همین ترتیب به محیط بیرونی منتقل می شود و به اصطلاح اتلاف انرژی صورت می پذیرد. به همین دلیل هر چه ضریب انتقال حرارتی جداره های ساختمان کمتر باشد اتلاف انرژی در زمستان و انتقال گرما در تابستان به محیط داخلی کمتر صورت می پذیرد. به همین علت، است که ضخیم بودن لایه عایق حرارتی یا جداره ساختمان می تواند انتقال حرارت را کمتر نماید.

از طرف دیگر در ساختمان های مدرن و بلند مرتبه امروزی جرم ساختمان برای کنترل نیروهای جانبی نظیر زلزله و باد باید به حداقل برسد و به اصطلاح ساختمان سبک تری ساخته شود. همچنین برای بدست آوردن فضای مفید بیشتر تلاش برای نازک تر کردن دیواره ها رو به افزایش است. لذا این مطلب با افزایش ضخامت جداره ها برای جلوگیری از انتقال گرما در تناقض است. در پنجره های ساختمان با انواع شیشه های رفلکس در تابستان نور کمتر و در نهایت گرمای کمتری به داخل ساختمان منتقل می شود. در زمستان بوسیله شیشه های دو جداره و سه جداره از انتقال گرمای داخلی به خارج جلوگیری به عمل می آید.

روش نوین کاهش انتقال حرارت در ساختمان استفاده از انعکاس گرما به وسیله جداره های خارجی است ورنگهای نوین با بکارگیری فناوری نانو به این روش عمل می کنند.

به این صورت که این گونه رنگ ها در جداره های خارجی و نمای ساختمان  به کار برده می شوند و با انعکاس دادن گرمای ناشی از تابش خورشید باعث می شوند گرمای کمتری به جداره ساختمان برسد. در این روش امکان این وجود دارد که جداره ساختمان ضخامت کمتری داشته باشد و بنابراین برای عایق سازی ساختمان های بلند  و برج ها مناسب تر است.

استفاده از این رنگ ها باعث می شوند در زمستان نیز با انعکاس گرمای فضای داخلی به  سمت فضای داخل اتلاف انرژی فضای داخلی به حد اقل برسد. به این روش با کنترل گرماپذیری جداره و یا کاهش انتقال تابشی، گرمای کمتری منتقل شود.

این گونه رنگ ها برای سقف ها نیز مناسبند. استفاده از آنها در سقف سوله ها، کارخانجات و نماهای برج ها و کلیه ساختمان ها در مناطق آب و هوایی سخت بسیار توصیه می شود.

رنگ عایق حرارتی

شرکت SKK گروهی از رنگ ها با نام Thermo Shut System را ابداع و به بازار عرضه نموده است. محصولات Cool Tight SI W  و Cool Tight برخی از این گونه رنگ های نمای بیرونی و سقف ساختمان هستند.


خبرنامه ایمیلی !