رنگ درمانی

رنک درمانیبه اطراف خود نگاه کنید، رنگ ها همه جا هستند، مارا احاطه و در بر گرفته اند. ما زندگی را از دریچه رنگ ها، شکل ها و البته صداها حس می کنیم. رنگ های مختلف در زندگی ما از بسیاری جهات تأثیر گذار هستند، بعنوان مثال رنگ قرمز عموماً به هنگام رانندگی یا استفاده از دستگاه های صنعتی و غیره توجه ما را به خطرها  جلب می کند. هنگام مشاهده مراتع سرسبز احساس شادابی و هنگامی که دریای آبی را می بینیم احساس آرامش می کنیم. یک اتاق تاریک در ما احساس وجود رمز و راز و یا ترس ایجاد می کند. اتاقی با رنگ آمیزی سفید احساس تازگی و تمیزی رادر ما القا می کند. اگر رنگ ها در زندگی ما تأثیر دارند، این سوال پیش میآید که تأثیر درمانی آنها بر بیماران چیست؟

در پاسخ باید گفت که رنگ درمانی یک شیوه درمانی پیوسته و بی وقفه است که شامل بکارگیری رنگ ها در درمان بیماری های مختلف جسمی و اختلالات احساسی یا روانی است در رنگ درمانی از مجموعه ای از اصول هارمونی رنگ ها و ترکیب آنها برای بهبودی بیماران استفاده می شود.

متخصصین رنگ درمانی معتقد هستند که هر عضو بدن انرژی مشخصه خود را دارد و اختلالات هر عضو را می توان با به کارگیری رنگی هم تراز با انرژی آن عضو در محدوده مشخص و یا کل بدن به سمت بهبودی پیش برد. رنگ ها در واقع امواج الکترومغناطیس پر انرژی  با طول موج های قابل رویت هستند. سلول هایی مخروطی شکل که در شبکیه چشم قرار دارند این امواج را به رنگ قابل تشخیص در ذهن تبدیل می کنند. این سلول ها به سه دسته تقسیم می شوند: گروهی برای تحریک شدن توسط رنگ آبی،  گروهی برای رنگ سبز و گروه دیگری برای رنگ قرمز، و میزان یا شدت تحریک هر یک از آنها در آن واحد می تواند رنگ های مختلفی را در ذهن ما تداعی کند. رنگ آبی حس آرامش و رنگ سفید حس تمیزی را به انسان منتقل می کند. در سراسر زندگی ما با دریایی از رنگ ها احاطه شده ایم، آنها بر احساسات و سلامتی ما تأثیر می گذارند. برای مثال زمینه های آبی آرامش دهنده بوده و می توان برای پایین آوردن فشار خون مورد استفاده قرار گیرند.

این زمینه از رنگ ها می توانند توانایی خوابیدن را در انسان افزایش داده و یا احساس درد را کاهش دهند. در مقابل هنگامی که در معرض نور قرمز قرار داشته باشید تأثیر تقریباً متضادی را احساس می کنید. این زمینه از رنگ می توان باعث بالا رفتن فشار خون شود و افزایش سازندگی آدرنالین  خون را موجب می شود. به دنبال آن شما یقیناً احساس ترس یا استرس خواهد کرد. از سوی دیگر: استفاده صحیح از رنگ ها می تواند یک فضای مناسب یا نا مناسب برای زندگی ایجاد کند. در اینجا اشاره ای داریم به کاربردهای بعضی از رنگ ها:

رنگ زرد انسان را تحریک می کند بنابراین معمولا مناسب ترین رنگ ها برای اتاق مطالعه است.

رنگ آبی موجب آرامش شما می شود و تسکین دهنده بوده بنابراین برای اتاق خواب مناسب تر است.

رنگ سفید نشانگر تهی بودن فضای باز و تمیزی است لذا برای حمام یا سرویس های بهداشتی بسیار مناسب است. باید دقت کنید که حتی المقدور از این رنگ برای اطاق درس یا مطالعه استفاده نکنید.

افراد افسرده لباس زرد رنگ بپوشند. غذاهای زرد بخورند و رنگ زرد را اطراف خود بجویند. رنگ زرد سطح انرژی را بالا برده و مانع افسردگی می شود.

اگر کم خواب هستید وسایل اتاق خواب را به رنگ بنفش درآورید یا از چراغ خواب به رنگ بنفش استفاده کنید. رنگ بنفش آرامش دهنده و خواب آور است.

اگر مشکلی پیش روی شماست، از رنگ نیلی استفاده کنید، رنگ نیلی کمک می کند تا بهتر بیندیشد.

در پایان گفتنی است رنگ درمانی برافکار ، رفتار و سلامتی فرد بطور قطع تأثیر می گذارد. فراموش نکنید که استفاده درست از رنگ ها می تواند آرامش را به زندگی شما به ارمغان آورد.


خبرنامه ایمیلی !