رنگ های ضد حریق چگونه عمل می کنند؟

رنگ ضد حریقرنگ های ضد حریق چگونه عمل می کنند؟

وقتی در یک ساختمان حریق اتفاق می افتد زمان اهمیت فوق العاده ای دارد. در اینگونه مواقع باید ابتدا تمامی ساکنین ساختمان از ایمن ترین مسیرها به سمت خارج هدایت شوند و سپس توسط نیروهای متخصص آتش نشانی نسبت به فرو نشاندن حریق اقدام نمود. گاهی اوقات لازم می شود همزمان با فرو نشاندن حریق خارج نمودن ساکنین انجام شود زیرا توان ساختمان برای مقاومت در مقابل فرو ریزش ساختمان مقدار مشخصی است. به همین منظور مهمترین عامل در کنترل حریق خروج سلامت ساکنین و سپس جلوگیری از فرو ریزش سازه ساختمان است. در   سازه های غیر ایمن و یا با ایمنی کم،  مدت زمان فرو ریزش ساختمان کم است و فرصت کافی برای فرو نشاندن حریق و خروج ساکنین را نمی دهد. در اینگونه موارد با فرو ریختن ساختمان در اثر آتش سوزی تلفات زیادی به بار خواهد آمد. به همین منظور استفاده از روشهایی که سرعت فرو ریزش ساختمان را کاهش  می دهد اهمیت فوق العاده ای پیدا می کند.

یکی از روشهایی که برای پایین آوردن سرعت فرو ریزش در اثر حریق بکار می رود، استفاده از پوشش های ضد حریق است. این پوشش ها به دو روش به خصوص  بر روی سازه های فلزی که در مقابل حریق مقاومت کمتری دارند استفاده می شوند :

روش اول ، استفاده از ملاتهای ضد حریق است که بسته به مدت زمانی که لازم است فرو ریزش را به تأخیر بیاندازد ضخامت آن تعیین می گردد. این محصولات موجب می شوند گرمای کمتری به سازه برسد و در نتیجه فرصت بیشتری برای اطفاء حریق ایجاد می نماید. این محصولات هم به صورت صفحات آماده و هم به صورت ملاتهای قابل پاشش وجود دارند.

روش دوم ، استفاده از رنگ های حجیم شونده است. این محصولات بر روی سطوح به گونه فعال عمل می کنند وبا بروز حریق باد کرده و حجیم می شوند و مانند یک حجم عایق موجب کاهش رسیدن گرما به سازه می شوند. البته میزان عملکرد این گونه محصولات  نسبت به ملاتهای ضد حریق کمتر است. یعنی در ملاتهای ضد حریق تا سه ساعت می توان سازه را ضد حریق نمود ولی در گونه رنگهای حجیم شونده این میزان حداکثر 45 دقیقه خواهد بود.

هر کدام از این روش ها متناسب با محل استفاده آن اهمیت پیدا نموده و جایگاه خود را دارند. به طور معمول در ساختمانهایی نظیر برج ها، کارخانجات، مجتمع های تجاری، پارکینگ ها و … از روش ملاتهای ضد حریق و در سازه های صنعتی مانند دکل های نفتی، خطوط انتقال نفت و گاز، لوله های کارخانجات پتروشیمی و … از روش رنگ های حجیم شونده استفاده می شوند.

محصول SK Ceratighca No 2 از نمونه ملات های ضد حریق و SK Tighca Coat  از نمونه  رنگهای حجیم شونده شرکت SKK هستند.


خبرنامه ایمیلی !