رنگ های نامناسب از دید طراحان

رنگ های نامناسب طراحیمعمولاً طراحان ومعماران به هر آنچه که شما برای طراحی نیاز دارید توجه خاصی دارند وسعی می کنند سلیقه تان را همیشه در نظر بگیرند. اما وقتی که حرف از انتخاب رنگ به میان می آید، آنها تبدیل به افرادی نسبتاً خود رأی می شوند و به راحتی زیر بار استفاده از هر رنگ به خصوص آن هایی که از نظرشان رنگ های نامناسب می باشد در طراحی خود نمی روند. در این جا میخواهیم به معرفی رنگ هایی بپردازیم که معولاً طراحان و معماران از آنها استفاده نمی کنند و یا به ندرت و در طراحی های بسیار خاصی از آنها استفاده می کنند.

قرمز خالص

معمولاً طراحان از این نوع رنگ قرمز متنفرند و با آن میانه خوبی ندارند، به ویژه زمانی که قرار است روی یک دیوار از آن استفاده شود. به هر حال طراحان معمولاً اصلا برایشان مهم نیست اگر با این رنگ سرو کاری نداشته باشند و بیشتر خوشحال می شوند که از طرف کارفرما برای استفاده ازآن تحت فشار قرار نگیرند.

فیروزه ای پر رنگ

رنگ های روشن سیر یا اشباع شده رنگ هایی هستند که طراحان خیلی علاقه ای به آن ها نشان نمی دهند و تا حد امکان از آن ها دوری می کنند. یکی از طراحان معماری داخلی در مورد این مجموعه از رنگ ها می گوید اگر بخواهد از این بین رنگ ها یکی را انتخاب کند که هرگز حاضر به استفاده از آن نیست بی شک رنگ فیروزه ای پر رنگ و زنده را انتخاب می کند. چرا که به سختی می توان در یک طراحی ظریف و برازنده از این رنگ به خوبی استفاده کرد در حالی که طرح، جلوه و نمای خود را از دست ندهد بلکه این رنگ به سرعت طراحی را به سمت فضایی ناخوشایند می برد.

قهوه ای تیره

رنگ قهوه ای تیره نیز از رنگ هایی است که معمولاً طراحان از آن دوری می جویند چه در طراحی فضا و چه در طراحی مبلمان چرا که رنگ قهوه ای به فضا تیرگی و بسته بودن را القا می کند که بدین ترتیب وسعت فضا کم و بسته به نظر خواهد رسید و نیز از نظرنورپردازی فضا استفاده از این رنگ ایجاد مشکل خواهد کرد.

زرد بسیار فعال

یکی دیگر از رنگهایی که طراحان علاقه ای به آن ندارند رنگ زرد است.

به چند دلیل طراحان معمولاً از این رنگ اجتناب می کنند. یکی از این دلایل آن است که رنگ زرد درخشندگی فضا را چندین برابر می کند . معمولاً در فضایی که دوز بالایی از رنگ زرد در آن استفاده می شود چشم به سرعت خسته شده و درخشندگی آفتاب تداعی می شود به طوریکه همانطور که مردم از آفتاب درخشان به سایه ای پناه می برند چشم هم باید محل استراحتی در فضا پیدا کند. رنگ زرد مقدار زیادی از نور را منعکس می کند و به رنگ ها و بافت های مجاور خود لطمه می زند چرا که باعث تحریف در جلوه واقعی رنگ ها و بافت های مجاور خود در فضا می شود.

بژ

رنگ بژ یکی از رنگ هایی است که به سختی می توان از آن در طراحی خود استفاده کرد . این نظر بسیاری از طراحان معماری داخلی است.

زمانی که می خواهیم از این رنگ استفاده کنیم در ابتدا در طرح و روی کاغذ بسیار ایده آل به نظر می رسد، اما زمانیکه رنگ بر روی دیوار پیاده می شود ، رنگ بژ استفاده شده در طرح به سمت رنگ زرد متمایل می شود و یا حتی به سمت رنگ هلویی که این امر بسیار بسیار به طراحی نور فضا بستگی دارد که این موضوع برای یک طراح اصلا خوشایند نیست.

خاکی

رنگ خاکی، در ایجاد فضایی تیره تقریباً اثر مشابهی با رنگ قهوه ای تیره دارد، اما این رنگ علاوه بر بسته و کوچک کردن فضا معمولاً حس بی روحی به فضا می دهد و سرزندگی و نشاط را از فضا دفع می کند. از این رو طراحان در استفاده از آن بسیار محتاط هستند و به شدت برای به کار بردن آن در طراحی خود تمامی جوانب را می سنجند.

بژ هلویی

ممکن است در برخی از نورپردازی ها، این رنگ به شکل رنگ بژی که بسیار به سمت رنگ هلویی متمایل است به نظر برسد. در حقیقت رنگی که نه رنگ بژ را در بر می گیرد و نه رنگ هلویی را . از طرف دیگر ممکن است در یک نورپردازی دیگر از فضا این رنگ به رنگ گوشت خام جلوه کند که این خود حسی از شهوت و سبعیت را در فرد ایجاد می کند. این رنگ در دسته ی رنگ های تاریخی قرار می گیرد که شاید یک کلکسیون دار به آن علاقه داشته باشد اما درطراحی فضاهای مدرن و صمیمی معمولاً جایی ندارد.

باز هم رنگ قرمز

بیش از این از بی علاقگی طراحان به استفاده از رنگ قرمز خالص اشاره کردیم. اما در صورت کلی، رنگ قرمز در تمامی تونالیته های رنگی خود برای ست و هماهنگ شدن با فضا و دیگر رنگ ها بسیار سرسخت است.

احتمالاً فضاهای زیادی را با رنگ قرمز دیده اید که جالب به نظر نمی رسند، این بدان علت است که چگونگی استفاده از رنگ قرمز و جایی که از آن استفاده می شود و میزان استفاده از آن نسبت به کل فضایی که در اختیار دارید بسیار مهم است و بیش از هرچیز دیگر این موضوع که قرار است همراه با آن از چه رنگ های دیگری در طراحی فضا استفاده شود بسیار مهم و موثر است.

سفید- صورتی

از نظر بیشتر طراحان کار با انواع رنگ های صورتی اندکی دشوار است . مگر اینکه قرار باشد از رنگ هایی حول و حوش صورتی گرم یا صورتی مرجانی استفاده کنید.

البته زمانی که برای استفاده از رنگ صورتی در شک و تردید هستید بهتر است به انتخاب سایه ای از رنگ صورتی که بسیار نرم است دست بزنید و یا در نقطه مقابل این، از رنگ صورتی کاملاً پر رنگ استفاده کنید.

آبی و صورت برای اتاق کودکان

یکی از کلیشه ها در رنگ آمیزی اتاق کودکان استفاد از رنگهای آبی و صورتی است. معمولا برای رنگ آمیزی اتاق یک دختر بچه از رنگ صورتی و برای رنگ آمیزی اتاق یک پسر بچه از رنگ آبی استفاد می شود. اما این دقیقا همان چیزی است که بسیاری از طراحان آن را نمی پسندند. از نظر یک طراح خلاق، گزینه های بسیار زیادی برای رنگ آمیزی اتاق کودکان وجود دارد. رنگ آمیزی اتاق کودک باید آنقدر الهام بخش باشد که بتواند قدرت تخیل و حس خلاقیت کودک را تقویت کند. یکی از بهترین گزینه ها برای پوشش اتاق کودکان استفاده از اشکال هندسی به صورت پترن یا اشکال مختلف از نمادهای گوناگون که در طبیعت یافت می شوند می باشد.


خبرنامه ایمیلی !