طراحی داخلی فروشگاه ها

طراحی داخلی فروشگاه - دکوراسیون فروشگاه

آنچه در این مقاله می خوانید شاید موضوعی باشد که به شکل جدی در کشور ما مورد توجه قرار نگرفته است و به سبب مسائل فرهنگی اجتماعی سیاسی بسیاری از شرکت ها و محصولات خارجی نتوانسته اند در کشور ما صحنه فعالیت جدی همانند سایر کشورها داشته باشند. بالطبع فضاهای معماری و فروشگاه های مورد نیاز نیز برای این قبیل شرکت ها به وجود نیامده است به تصور بنده عمدتاً به این دلیل طراحان و کارفرمایان ایرانی نتوانستند به شکل مناسب با الگوهای خارجی و دانش طراحی فروشگاه ها ارتباط بر قرار نمایند. بنده قبل از آشنایی با این حرفه به هیچ عنوان تصور نمی نمود که فن طراحی داخلی چنین پیشرفت شگرفی در زمینه طراحی فروشگاه ها نموده باشد بایستی متذکر گردید که محصول در فضای معماری مناسب به آسانی به فروش می رسد. طرح فضاهای مناسب معماری می تواند در فروش محصولات بسیار مهم باشد.

هدف هر فروشنده ای رضایت خریدار یا رغبت بیشتر آن است و طراح به آنها کمک می کند تا به آن دست یابند با بالا رفتن فرهنگ خرید نمایشگاه ها صرفاً مکانی برای فروش محصولات نیستند بلکه برای محلی برای تست طرح و سبک معماری تبدیل گشته اند امروزه زیبایی شناسی نقش مهمی داشته و در این رقابت برای جذب خریدار طراح نقش قاطعی را ایفا می کند بسیار مهم است که بازدید کنندگان را با توجه به جنسیت در آمد، آمار اجتماعی، سن و بسیاری مسائل دیگر شناخت و بر این اساس طراحی نمود.

طراح فی الواقع فضایی خلق می نماید که محصول یا محصولات مورد نظر به شکل مناسب عرضه (display) گردد امروزه طرح داخلی فروشگاه ها یک جهت دراماتیک یافته است امروزه گشت و گذار در فروشگاه ها و خرید نمودن به یکی از ارزش های صرف اوقات فراغت تبدیل شده است. مشتریان نیز پر توقع شده و دارای افکار پیچیده تری هستند به آسانی هر محصولی را انتخاب نمیکنند از سوی دیگر محصولات نیز به شکل شگرفی، هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت پیشرفت شگرفی نموده اند. محصولات تنوع زیادی دارند، ایده های خلاق در زمینه طرح محصولات باعث گردیده تا هر روز شاهد روشهای جدیدی باشیم.

طراحی داخلی فروشگاه - دکوراسیون فروشگاه

در این راستا طراحان با استفاده از الگوها متناسب با محصولات و توجه به مسائل روانشناسی مشتریان، با بهره گیری از ایده های خلاق و تکنولوژی جدید مصالح جدید مورد استفاده، کیفیت اینگونه فضاها را بالا برده اند، تصور کنید یک فروشگاه لباسها و کفش های ورزشی خارجی (out door sport)  همانند برند timberland سعی نموده است که بهره گیری از عناصری همچون سنگ های طبیعی یا مصنوعی در کف و دیوار چوب های با جلوه های قدیمی کفپوشهای چوبی و حتی آب نماها به نوعی یک فضای سمبولیک مرتبط با طبیعت محصول مورد نظر به وجود آورده است. امروزه طراحی داخلی برای فروشگاه ها با برند ها و مارک های  خاص به صورت شگرفی استاندارد و جهانی شده است، تصور کنید یک فروشگاه چه در نیویورک چه در دبی و چه در مسکو یک تصور مشترک در خریدار به وجود می آورد و طرح کلی فضا، نحوه آرایش محصولات (zoning) و نحوه مناسب عرضه محصولات) display ) و نحوه چیدمان محصولات merchant dazing به یک نوع است مصالح به کار رفته به یک گونه میباشد کف و سقف از همان طرح اصلی متابعت میکند چراغها، طرح روشنایی lighting design به یک گونه است و بالاخره فضا و احساس همه به یک گونه است.

جالب توجه آن است که این شرکتها به صورت جدی روی طرح ها و فضاهای جدید کار می کنند و معمولاً در دوره ای بین یک تا سه سال طرح کلی فضا concept دستخوش تغییر می گردد فی المثل در عرض سه سال گذشته بنده شاهد تغییر طرح کلی بسیاری برند ها بوده ام. طرح جدید فضاها بعضی وقت ها طرح پیشرفته تری از طرح قدیمی می باشد خودرویی را تصور کنید که مدل جدید تر آن به نوعی حال و هوای خودروی قدیمی را داردولی بسیار پیشرفته تر است.

این شرکت ها بعضاً شعارهایی انتخاب می کنند که به گونه ای تبلیغاتی کمکی برای شناسایی برند و تهییج مشتری است چه در سطح جهانی مانند Nike  آمریکا jost do it  یادر مقیاس گوچکتر جمبو امارات Go jumbo .

طراحی داخلی فروشگاه - دکوراسیون فروشگاه

طراح امروزی در تلاش است تا نه تنها خواسته های عملکردی یک فضای فروش را بر آورده نماید بلکه از نظر زیبایی فضا قابلیت جذب و فریب مشتری را داشته باشد همیشه اولین تأثیر بهترین و موثرترین اثر را می گذارد طراحان امروز وظیفه ایجاد ارزش های زیبایی شناسی را به عهده دارند. هدف ایجاد فضایی جالب و جذاب برای خریدار جهت برقراری یک ارتباط درست با محصول می باشد. ارتباطی که نهایتاً منتج به خرید محصول توسط خریدار می شود و طراح در این راستارسالت سنگینی بر عهده دارد. بایستی خریدار را خوب بشناسد و تمام زوایای روحی و روانی او را در نظر بگیرد در عین حال محصول را بشناسد، زوایای فیزیکی آن را بداند و با اتخاذ روش مناسب و طرح درست این دو درگیر هم سازد.

نظر به رقابت شدید امروز : فروشگاه باید جذابیت موثر و کافی را در نگاه اول و هنگام گذر خریدار داشه باشد و این مهم با وجود طرحی که طراح آن را خلق کرده است به دست می آید نمای مغازه shop front  بایستی جذاب باشد ترکیب مرتبط با برند باشد فی المثل یک فرشگاه لباس نوجوانان بایستی نیاز های آنان را از قبیل داشتن طرح فانتزی رنگ متناسب و .. در نظر بگیرد یک مغازه لباس بچه بالطبع به گونه ای دیگر است و یک مغازه برای لباس بزرگسالان حال و هوای دیگری دارد محصولاتی که بهتر فروش می روند عرضه می گردند شاید باور نکنید شرکتهای بزرگ متخصصینی دارند که روی طرح ویترینها کار می کنند و ایده های خلاق در این زمینه ارائه می کنند با همین طرح ها مشتری را با فروشگاه درگیر می کنند. هر کدام از این شرکت ها روشی را انتخاب می کنند. این روش ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلف مثل فصول سال، جغرافیا و … قرار بگیرد.

ایجاد نقطه تمرکز دید focat point  در داخل مغازه به گونه ای از بیرون دید کافی داشته باشد مهم است و باعث جذب مشتری می گردد، این نقطه با بقیه نقاط مغازه متفاوت است و مشتری را درگیر Engage می کند  در یک نگاه کلی به مغازه تنها نقطه ای است که بیشتر از سایر نقاط جلب توجه می کند. بالطبع ورودی متناسب با خوش آمد گویی یک ضرورت در این زمینه می باشد معمولاً در نمای مغازه شما ویترینها  Window display را می بینید که بسیار مهم هستند اغلب در آنها مانکن ها رویت می گردد، اما نهایتاً مغازه یک فضای عملکردی است در نهایت بایستی به گونه ای باشد که عملکردهای متفاوت از قبیل نمایش محصولات انبار ها میز فروش (cash counter ) اتاق پرو و در موارد فروشگاههای بزرگ حتی فضاهای نشیمن، کافی شاپ، فضا برای کودکان در کنار هم عملکرد صحیحی داشته باشد.. فضای فروشگاه ها فضای بسیار گرانی است و استفاده و حساب شده از آن مهم است. طرح در این زمین بایستی بسیار هوشمندانه باشد. فروشگاههای خاص ، بر اساس اندازه و موقعیت خود می تواند تسهیلاتی چون نگهداری کودکان، فضای بازی و سایر امکانات را ایجاد و عرضه نمایند. به طور کلی این نوع فروشگاهها برای مشتری محیط آرامش بخشی بوده و به نشان دادن میزان علاقه و ارزش برای مشتری کمک می کند.

توجه داشته باشید حتی اگر مغازه ها کوچک باشد وجود یک نیمکت کوچک کمک بسزایی برای شوهران نگون بختی است که همسرانشان علاقمند صرف وقت برای انتخاب معمول مورد نظر در فروشگاه مورد نظر است. امکانات برای کودکان اگر چه اندک نیز کمک بسزایی به مادرانی که درگیر کودکانشان هستند می کند.

استانداردهای معلولین امروز یک بحث بسیار مهم است شاید باور نکنید ولی طراح امروزه در دبی موظف است در یک مغازه 30 متری در DFC  یک اتاق پرو 150X100 برای معلولین در نظر بگیرد باید به گونه ای باشد که معلول به آن دسترسی داشته باشد مثلاً ارتفاع بایستی برای معلول 75 سانتیمتر بوده و بتواند وارد قسمت زیر بگردد. تعجب نکنید زیرا همانگونه که شهرداری در ایران ساختمان ها را کنترل می کنند این مسایل ریز نیز در سایر نقاط جهان به صورت دقیق کنترل می گردد آنها در هر مرحله نظرات خود را اعلام می نماید ضمن آنکه این مراجع قوانین خود را در تمام ضمینه ها قبلاً در قالب یک کتابچه مصور به طراح اعلام نموده اند.

نکته دیگری که بسیار مهم است فروشگاهها به گونه ای طراحی می گردد که اطلاعات مورد نیاز به گونه درست در اختیار خریدار قرار گیرد تصور کنید برای خرید یک موبایل اقدام می کنید بالطبع اگر یک تصویر کنار موبایل مورد نظر باشد که اطلاعات فنی را ارائه کند کار شما و فروشنده بسیار راحت شده است این موضوع حتی در زون بند فروشگاه مهم است با اطلاعات گرافیکی مناسب می توان خریدار را در پیداکردن محصول و منطقه مورد نظر در مغازه کمک کرد و یا حتی ایجاد انگیزه بیشتری برای خرید نمود بهترین مغازه ها معمولاً مغازه هایی هستند که اطلاعات کافی در مورد محصولاتشان ارائه می کنند این اطلاعات می تواند به روش های مختلفی صورت گیرد. امروزه به علت بالا رفتن سطح معلومات در سراسر دنیا فروشگاه ها بیشتر و بیشتر از امکانات تصویری، اعلام اطلاعات، تبلیغات، ارسال پیام ها و تصاویری از محصولات بهره برده و با ایجاد ارتباط اطلاعاتی بکاردر زمینه های IT، مخابرات و .. می پردازند و به طور کلی خریداران فروشگاه دارای امکانات و مطابق با معلومات روز را ترجیح می دهند.

استفاده از امکانات تصویری مانند تلویزیون پلاسما بسیار رایج گشته و می تواند برای نمایش شکل و فواید محصول به خدمت گرفته شود و یا برای اعلام اطلاعات شرکت، تبلیعات و یا هر اطلاعات دیگری که مرتبط به محصول باشد مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از امکانات صوتی  بصری از قبیل موسیقی،تصاویر ثابت همچون گرافیک ها، عکس های تبلیغاتی و یا تصاویر متحرک تلویزیون ها، پروژکتورها، اسکرین ها، پلاسماها و … بسیار رایج گردیده است بالطبع استفاده از این عناصر به صورت جدی تحت تأثیر موقعیت جغرافیایی، مسائل فرهنگی، خود محصول مورد فروش و بسیاری فاکتورهای دیگر است فی المثل در عربستان سعودی شما  نمی توانید تصویر یک فوتبالیست مرد را که با ساقهای برهنه دارد بر در و دیوار فروشگاه داشته باشید ولی در سایر نقاط جهان تصاویر زنان امری بسیار معمولی است.

اتاقهای پرو طرح و نور ابعاد بسیار مهم است در حقیقت محصول نهایی در اتاق پرو به فروش می رسد مشتری تصمیم خود را در این اتاق می گیرند. نور مناسب، آینه خوب، آویزهای مناسب، نیمکت راحت و همه و همه در تصمیم گیری مشتری مهم هستند. راه دیگری برای ایجاد جذابیت در میان خریداران استفاده از تصاویر است. متقاضی امروزی بیشتر تحت تأثیر تصاویر حاوی سبک زندگی بوده و به همین دلیل هر مقدار صرف تبلیغ توسط فروشگاه شود سبب جذب مشتری بیشتر می شود. تصاویری با مضمون زندگی روزانه، طبیعت، جوانان، کودکان و … همه امروزه به نحوی معمول را می توانند تبلیغ نمایند.

بسیاری از فروشگاه ها امروزه امکانی برای دسترسی به اینترنت از داخل مغازه جهت سهولت اطلاع رسانی در نظر گرفته اند کم نیستند شرکت های که اطلاعاتی نظیر سابقه، عکسهای قدیمی محصولات مربوط به یک قرن خود و امکانات پیشرفته امروزی خود را در وب سایتهای خود در داخل مغازه به نمایش گذاشته اند. شما می توانید در داخل مغازه های Sony  دیواری به نام History Wall پیدا کنید که بسیار برای شما جذاب است تصاویر اولین وسایل الکترونیکی برای شما جذاب است.

زون بندی مغازه ها به گونه ای متفاوت می تواند صورت گیرد می توانند فروشگاه را بر اساس نوع محصول، سازنده، سن و … زون بندی نمایند یک مغازه وسایل الکترونیکی را تصور کنید که قسمتهای متفاوت برای رایانه، وسایل صوتی و تصویری، وسایل منزل، وسایل آشپزخانه و موبایل و غیره دارد و حالا در قسمت موبایل قسمت های مختلف برای نوکیا، موتورولا و … به وجود آمده است و در قسمت مربوط به نوکیا، بخشهای مربوط به تجهیزات و لوازم جانبی، موبایل و … طرح گردیده است درضمن این گوشه از مغازه بایستی از استانداردهای طراحی سازنده اصلی یعنی نوکیا برای نمایش محصول DISPLAY  بهره گیرند. یعنی آن که این گوشه کوچک مغازه بایستی از استانداردهای جهانی این شرکت بزرگ که برای طراحی فضای معماری محصول تدوین شده اند تبعیت کند و سایر بخش های مغازه نیز کم و بیش شرایطی به این گونه دارند. با این مثال به آسانی می شود تصور کرد که طراح چه کار دقیق و حساسی در پیش رو دارد. جلب نظر مشتری شرکت مادر و مالک فروشگاه توام کار مشکلی است.

به عنوان یک واقعیت باید این را پذیرفت که نور پردازی نقش مهمی در جذب مشتری به سوی فروشگاه ایفا می کند . جاسازی خوب اشیا و نورپردازی مطلوب آن نیز توجه خریدار را در هنگام ورود به فروشگاه جلب می کند و ترجیحاً بهتر است با عدم استفاده از نور مستقیم انجام شده و حتی با استفاده از نور پردازی رنگی مناسب و با توجه به استانداردهای موجود و خلق نورهای ترکیبی نتیجه بهتری حاصل می شود. نور جز مهمترین اجزای یک فضای معماری است به خصوص که نور طبیعی جایگاه چندانی در دنیای مغازه ها ندارد. طرح روشنایی یک داروخانه با یک مغازه فرش فروشی و یک مغازه لباس مردانه فرق دارد. نور سفید و چراغهای بدون حرارت زائد محیط، یک داروخانه را بهترین می سازد. یک فروشگاه فرش نیاز به نور قوی زرد رنگ هالوژن  دارد تا تار و پود را نمایش دهد و یک نور تلفیقی مناسب یک فروشگاه لباس مردانه است.

طراحی نور و ایجاد نور نقطه ای بایستی با توجه به خود محصول انجام شود. نورپردازی خاص محصول و برجسته کردن آن با کانالیزه کردن توجه مشتری کمک می کند امروزه با نرم افزارهایی که به راحتی در دسترس هستند سطوح نورپردازی می تواند توسط طراح قابل کنترل باشد. شرکت ها و متخصصین بسیاری در این زمینه فعالیت می کنند یک معمار می تواند با بیان ایده های خود خط مشی طرح خود را برای این طراحان مشخص کند و از آن کمک خواهد بسیاری از چراغ ها ارزش طراحی و دکوری نیز دارند. بعضاً با اضافه کردن چند چراغ کلاسیک می توان یک محیط را کلاسیک جلوه داد و بالعکس.

استفاده از طرح کف نقش مهمی در طراحی داخلی ایفا می کند. استفاده از کف بایستی متناسب با تصویر کلی فروشگاه باشد و بدین طریق هر قسمت ازفروشگاه می تواند یک احساس خاص متفاوت نسبت به سایر بخش های فروشگاه ارائه دهد. به هر حال بعضی از محدودیت ها نیز برای طراحی کف ( زمین ) در بعضی فروشگاه ها مراکز بزرگ وجود دارد. مصالح انتخاب شده بایستی متناسب با عملکرد فروشگاه باشد کفپوش، موکت مناسب یک رستوران عمومی نیست.

سقف نیز مانند کف پوش ( کف ) بخش دیگری از طراحی داخلی است که می تواند طرحی بدعت گذارانه در خلق سطوح، مواد، رنگ و …داشته باشد. امروزه سقف های باز و سقف کاذب)exposed )  ایده ای است جدید که در بعضی فروشگاه ها مورد استفاده قرار می یرد که این به همراه استفاده مناسب از کف ، مشتری را به نقطه مرکز ( hot spot ) و دیدار از بخش های متفاوت فروشگاه راهنمایی و هدایت می کند.

رنگ آمیزی و ترکیب رنگها، بافتها نیز فاکتورهای بسیار مهمی هستند که می توانند مناظر جدیدی به وجود آورند. همچنین تشخیص هدف و ایده های  نهایی فروشگاه می تواند هویت آنرا مشخص نماید بنابر این باید متناسب با کد رنگ های بین المللی بوده و هر ساله به روز شوند.

خلق عناصر دکوراسیون داخلی Element  می تواند طراحان را برای دستیابی به استانداردهای طراحی بهتر کمک نماید این عناصر می تواند سمبلیک، تاریخی، مد روز، کلاسیک و یا از این قبیل باشند. مغازه مسائل ورزشی را تصور نید که در آن عناصر سمبلیکی ورزش همانند گوشه هایی از استخر در قسمت لباس و وسائل شنا، یک دیوار صخره ای در قسمت وسائل کوهنوردی، یک پیست دو با خطهای سفید در قسمت ورزش های عمومی، یک رمپ اسکیت در قسمت فروش اسکیت … دارد این ها همه عناصری هستند که ما از آنها استفاده می کنیم.

آنچه به عنوان FLX خوانده می شود تجهیزاتف یا قفسه بندی هایی است که محصولات در آن ها چیده می گردد. اینجاست که طراح بانو آوری بتواند طرحی ارائه کند که محصولات به نحو مناسبی نمایش داده شود جالب است بدانید هر تولید کننده مشهوری سیستم مخصوصی به خود را در این زمینه عرضه می کند برای تمامی مغازه ها آن تولید کننده در سراسر جهان استفاده از این سیستم و تجهیزات الزامی است بالطبع این تجهیزات با باقی طرح فروشگاه همخوانی دارد و در بالا بردن سطح زیبای فروشگاه نیز موثر است. شما میتوانید ده ها مغازه جواهر فروشی را که دیده اید از نظر بگذرانید هر کدام از طرحی متفاوت استفاده نموده اند. یک ساعت با ارزش وقتی روی stand  مربوط به برند خود است بسیار جذاب به نظر می رسد.

Visual Marched امروزه به یک فن بسیار مهم تبدیل شده است شاید باور نمی کنید ولی نعوه چیدمان یک محصول در روی FaxFixtures  گونه ای شگرف در ایجاد جذابیت برای خرید کالا از سوی مشتریان تأثیر می گذارد.

شرکت های مشهور به خوبی در این زمینه کار کرده اند و راه کارهای درست در این زمینه را به کلیه شعب خوب ابلاغ نموده اند افراد زبده ای را تربیت کرده اند که این اطلاعات را به پرسنل مغازه ها منتقل و اجرای صحیح آن را کنترل می نمایند. علاقمندان به این اطلاعات بایستی کتابچه هایی را که توسط این شرکت ها تهیه گردیده اند مطالعه فرمایند تا بتواند نمونه های عینی در این رابطه داشته باشند.

این چیدمان گاهی تداوم دارد، گاهی می شکند گاهی روی محصولی تأکید می کند و گاهی بیانگر حراج در مغازه است. بله درست است همان مغازه، همان محیط، همان نور به آسانی تحت تأثیر این فاکتور است.

در خاتمه علاوه بر تمام مطالب ذکر شده روش های متفاوت خلق طرح ها و ایجاد سازگاری با آنها می تواند طراح را برای عرضه آخرین دستیابی خود هدایت و راهنمایی نماید.آنچه ارائه گردید مختصری از فنون و نقاط مهم در این حرفه بود.


خبرنامه ایمیلی !