همه چیز درباره نماى آلومینیوم کامپوزیت

آلومینیوم فلزی است که پس از آهن بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان سازی دارد. این فلز به صورت های مختلف در ساختمان به کار می رود و اخیراً یک کاربرد جدید با عنوان نماهای کامپوزیت برای آن تعریف شده است. نماهای کامپوزیت پانلی آلومینیومی حدود یک دهه است که در بازار ساخت و ساز ایران رایج شده اند. این نماها به دلیل سبکی ، کاربرد آسان و امروزی بودن، روز به روز رواج بیشتری پیدا می کنند. مقاومت در برابر آب و هوا و بازگشت پذیری به طبیعت از مواردی است که سازندگان این مواد جزء خصوصیات این محصول عنوان میکنند. مقاله زیر معرفی این محصولی به همراه طرح این سؤالی کوچک است که آیا رواج این نوع نما در معماری و فضاهای شهری ایران پیامد خوبی به همراه خواهد داشت یا خیر.

برج العرب در دبی - استفاده از نمای آلومینیوم کامپوزیت

برج العرب در دبی – استفاده از نمای آلومینیوم کامپوزیت

تاریخچه کشف آلومینیوم

این فلز در سال ۱۷۲۷ یعنی حدود ۲۷۰ سال قبل کشف شد. اما تا سال ۱۸۸۶ که هال و هرو روش تولید صنعتی آن و در سال ۱۸۹۲ که بایر روش تهیه آلومینیوم صنعتی را ارائه کرد، نمونه هایی از کاربرد صنعتی آلومینیوم مشاهده نشد و به همین دلیل عمر صنعتی آلومینیوم را حدود صد سال میدانند. در جنگ جهانی اول متخصصان به مزیت های آلومینیوم پی بردند، اما کاربردهای صنعتی آن در خلال جنگ جهانی دوم شناخته شد. بنابراین ۱۰۰ سال است که آلومینیوم کاربرد صنعتی پیدا کرده است، حال آن که مس بیش از شش هزار سال و آهن چهار هزار سال است که در صنعت کاربرد دارد.

ویژگی های آلومینیوم

آلومینیوم، فلزی نرم و سبک، اما قوی است، با ظاهری نقره ای – خاکستری مات و لایه نازک اکسیداسیون که بر اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل میشود، و از زنگ خوردگی بیشتر جلوگیری می کند. وزن آلومینیوم تقریباً یک سوم فولاد یا مس است. چکش خوار و انعطاف پذیر بوده و به راحتی خم می شود. همچنین در برابر زنگ خوردگی بسیار بادوام و مقاوم است.

ورق کامپوزیت

معماران خلاق و صاحب سبک، همواره به دنبال مصالح جدید و یا مصالح قبلی در قالبهای جدید هستند. به این منظور سعی میکنند با روشهای فناوری به اهداف خود در این زمینه برسند.

در میان فناوری ترکیبات آلومینیومی، ورق های کامپوزیت که مرکب از دولایه نازک آلومینیومی و یک لایه پر کننده میانی است انتخابی ایده آل برای آراستن ساختمان های بلند است. سبکی وزن، تنوع رنگ، فرم پذیری و سرعت بالا در نصب از جمله مزایایی است که کامپوزیت را از سایر مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان متمایز کرده است.

ساختمان بندر بین المللی لانزو چین - استفاده از نمای آلومینیوم کامپوزیت

ساختمان بندر بین المللی لانزو چین – استفاده از نمای آلومینیوم کامپوزیت

مشخصات نمای آلومینیوم

این ترکیب که با تکنولوژی بالایی انجام می شود، مزایا وخواصی متقاوتی به این صفحات میدهد. این خواص به صورت زیر قابل جمع بندی است :

مشخصات بیشتر این نوع پانل های ترکیبی :

1. پوشش سطح آلومینیوم (رنگ)

رنگ پوشش سطح مصرفی در آلومینیوم از نوع پوشش ترموپلاستیک PVDF به صورت کوره ای است که دارای مقاومت در مقابل عوامل جوی، آلودگیهای شهری و اسیدها است. پوشش ترموپلاستیک امکان شکل دهی خم کردن در زوایای مختلف، قوسی دادن، بریدن بدون پریدگی و شکست رنگ را می دهد که این خاصیت در سایر رنگها وجود ندارد. پانل های رنگی با پوشش فیلم پلاستیک برای محافظت پانل در حین عملیات نصب ارائه می شود که پس از اتمام عملیات قابل برداشتن و جابه جایی است

2. سطوح مسطح

پدید آوردن سطح صاف و عاری از هر نوع موج با استفاده از آلومینیوم، سهل و آسان است در حالی که رسیدن به سطح صاف با سایر مصالح به این آسانی امکان پذیر نیست.

3. هزینه نگه داری

حداقل هزینه نگهداری آلومینیوم کامپوزیت پانل به علت ایجاد نکردن الکتریسته ساکن و صافی سطح آن، جذب گرد و غبار را به حداقل میرساند و در نتیجه کمتر از سایر مصالح احتیاج به تمیز کردن دارد و شست وشوی آن به راحتی عملی است.

4. زنگ نزدن

علاوه بر پوشش PVDF که مانع رنگ زدگی آلومینیوم می شود، ورق آلومینیوم مصرفی از نوع آلیاژAIMg1 است که این نوع آلیاژ آلومینیوم مطابق استاندارد DIN1725 در مقابل زنگ زدگی مقاوم است

5. فرم و شکل دهی آنان یکی از مزایای آلومینیوم کامپوزیت پانل قابلیت فرم دهی آن با ابزار ساده است.

6. آتش سوزی، انتشار و ایجاد دود آلومینیوم کامپوزیت پانل

مطابق آزمایشهای متعدد در کشورهای مختلف در آیین نامه ها جزء مواد غیرقابل اشتعال در دسته بندی های مختلف قرار گرفته است.

7. مشخصات فنی شامل ضرایب فنی ، ضرایب آکوستیکی و ضرایب حرارتی است و در صدا بندی (آکوستیک کردن) سالن ها، فرودگاه ها و تونل ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مشخصات قابل توجه آلومینیوم کامپوزیت پانل عایق صوت بودن و عدم ارتعاش آن است.

8. آب بندی کردن این فرآورده برای جلوگیری از نفوذ آب در تونلی هاو، ایستگاههای مترو استفادههای متعددی دارد، برای این کار از چسب های مخصوصی استفاده می شود.

9. ابعاد و اندازه های پانل ها

پانل ها در ابعاد بزرگ عرضه میشوند و در نتیجه ضمن کاهش زمان عملیات این امکان را به آرشیتکت میدهند که سطوح بزرگ تری را طراحی کند. طول (1000mm-1575mm) 22 (3200mm-8000mm)

10. سرعت اجرای بالا

یکی از ویژگی های ورق آلومینیوم کامپوزیت پانل سرعت نصب و اجرای بالای آن است. چون کار شکل دهی ورق ها به سرعت انجام میشود، نصب زیرکاری آن هم به سرعت صورت می گیرد، زیرا همگی از جنس پروفیل آلومینیوم هستند و ورق ها با سرعت بیشتری بر روی نما نصب میشوند. در حالی که برای دیگر مصالح به دلیل مسائلی از قبیل وزن بالا و مشکلات مصالح زیرسازی از نظر خشک شدن و غیره در زمان اجرا افزایش می یابد.

11. مصالح زیرسازی سبک چون ورق آلومینیوم کامپوزیت پانل از جنس آلومینیوم است، بنابراین کلیه مصالح زیرسازی نیز از پروفیل های آلومینیوم هستند که به دلیل پایین بودن وزن زیرسازی بسیار کاهش می یابند در صورتی که در دیگر مصالحوزن زیر سازی بسیار بالا است.

استفاده از نمای آلومینیوم کامپوزیت

نتیجه گیری بررسی تأثیر استفاده از نماهای آلومینیوم پانل در معماری و نمای شهری

به طور کلی می توانیم بگوییم از نما انتظار میرود که توقعات زیر را برآورده سازد :

  1. حفاظت ساکنان
  2. ایجاد ارتباط بین درون و بیرون
  3. معرفی مالک و عملکرد
  4. جزئی از یک فضای شهری بودن

در چند سال اخیر استفاده از نماهای کامپوزیت الومینیومی به شدت در بیش تر ساختمانهای ایران رایج شده و این رواج دلایلی متفاوتی دارد:

  1. سهولت نسبی اجرا و نگهداری
  2. عمر مفید مناسب
  3. سبک بودن نما که باعث کاهش وزن کلی ساختمان می شود
  4. مقاومت در برابر عوامل جوی، ضربه و غیره
  5. سطحی یکدست و یکنواخت

اما در کنار همه این مزایا ، امروزی بودن این نماها و جلوه معاصر و به روز ساختمان نیز مزید برعلت استفاده همه گیر فراوان از این نوع مصالح در نمای ساختمان است. ولی با وجود همه اینها این سوال نباید بی جواب بماند:

آیا استفاده از بافت صیقلی و فلزی این نوع نماها می تواند همان حسی را القا کند که یه ساختمان مسکونی با نمای آجری و گلدان  های گل به بیننده می دهد؟

آیا اصطلاح چنین معماری معاصری با استفاده از این نوع نما مخصوصا در محیط های مسکونی می تواند هویت، صمیمیت و حس خودمانی بودن که لازمه یک چنین محیطی است را ایجاد کند ؟


خبرنامه ایمیلی !