آشنایی با رنگ اکریلیک (اکرولیک)

رنگ اکریلیک نوعی رنگ شیمیایی است که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف و به خصوص صنعت ساختمان دارد. این نوع رنگ در دو نوع پایه آبی و پایه حلالی طبقه بندی می شود و هرکدام کاربردهای خود را دارند.

اتاق نشیمن - رنگ اکریلیک - رنگ اکرولیک

به طور معمول رنگ های اکریلیک پایه آبی در صنعت ساختمان بیشتر به کار می روند.

مهمترین مزیت استفاده از رنگ اکریلیک پایه آبی سازگاری بیشتر با محیط زیست است. زیرا رنگ های حلالی موجب آلودگی هوا می شوند و برای بدن انسان و دیگر موجودات زنده بسیار مضرند. گفته می شود هر لیتر حلال بیش از هزار لیتر هوا را آلوده می کند.

رنگ های اکریلیک پایه آبی بدون بو یا بسیار کم بو هستند و به همین خاطراستفاده از آن ها بسیار ساده است. هنگامی که از رنگ های حلالی در فضای داخلی استفاده می شود تا مدتها بوی حلال موجب آزار ساکنین می شود ولی فضای رنگ آمیزی شده با رنگ اکریلیک به سرعت قابل بهره برداری است. این رنگ ها به سرعت خشک می شوند و پس از خشک شدن ضد رطوبت هستند و این عامل نیز یکی از مزایای این نوع رنگ ها است.

رنگ های اکریلیک بسته به نوع آن ها می توانند خاصیت کشسانی داشته باشند و موجب کاهش بروز ترک های مویین سطح شوند. اینگونه رنگ ها غلظت بالایی دارند و به سبب ضخیم تر بودن لایه رنگ امکان اجرای بافت دار آنها میسر است.

رنگ های اکریلیک تولید شده توسط شرکت های معتبر ضد قارچ و جلبک هستند و این امر بخصوص در نمای خارجی ساختمان ها در مناطق مرطوب و پر باران اهمیت فوق العاده ای دارد.

حتما بخوانید :   رنگ های گنگ و صامت

خبرنامه ایمیلی !