تحقیقی در تاثیر روانی رنگها یا روانشناسی رنگها

روان شناسی رنگ ها - اتاق صورتیدر مراکز تأدیبی و تربیتی، جایی که کودکان بزه کار تحت مراقبت ویژه ی تربیتی قرار می گیرند، استفاده از اثرات روانی رنگ ها یا همان روانشناسی رنگها در محیط های متفاوت بسیار اهمیت پیدا می کند. به عنوان مثال در یکی از این مراکز در آمریکا طرحی به نام اتاق صورتی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که کودکان تحت پوشش دچار حمله های خشونت بار و عصبی می شوند در این اتاق ها نگهداری می شوند و نتایج به دست آمده این است که آن ها به سرعت به حالت آرامش بازگشته و انجام حرکاتی مانند داد و فریاد و کوبیدن دست و پا به زمین را قطع می کنند و اغلب طی ده دقیقه به خواب می روند.

این رویکرد برای آرام کردن نوجوانانی که دچار جنون و روان پریشی هستند و تا سه سال پیش با استفاده از نیروی قهریه با آن ها برخورد می شد، بسیار موثر است. در حال حاضر این روش به معنی واقعی کلمه بر روی آن ها تأثیر داشته است. البته همه روان شناسان در این باره نظر قطعی و مطمئنی ندارند و برخی این اثر روانی رنگ را ضعیف می دانند و همچنان نسبت به اثر روانشناسی رنگها در این مورد در شک و تردید می باشند. با این وجود منابع موثق تخمین می زنند که 1500 بیمارستان و مرکز تأدیبی و تربیتی  در سراسر  آمریکا  به  تأثیر و  عملکرد  تسکین دهنده اتاق صورتی، به اندازه ی کافی اعتماد پیدا کرده اند ودرمراکز خود، حداقل یک اتاق را برای اجرای این طرح  اختصاص داده اند.

حتما بخوانید :   رنگ قرمز

رنگ صورتی کم حال یکی از بارزترین نمونه های رنگی است که در مکان های مختلفی برای مقاصد رنگ آمیزی و طراحی نور از آن استفاده می شود و اثر مستقیمی بر روی سلامتی روان و رفتار افراد دارد. با این وجود تفسیرهای متفاوتی درباره تأثیرروانی رنگ ها بر روی ذهن و کنترل آن و روانشناسی رنگها وجود دارد به عنوان مثال، رنگ قرمز اشتهای افراد را تحریک کرده و باعث افزایش آن می شود و از این رو از این رنگ در اکثر رستوران ها برای رنگ آمیزی دکور و یا وسایل و محیط استفاده می شود .به عنوان مثالی دیگرنور فرا بنفش اثر بهبود دهنده ای بر روی میزان I.Q کودکان دارد و یا رنگ آبی میزان تولد نوزادان دختر را نسبت به نوزادان پسران افزایش می دهد.

در جوامع صنعتی که مردم زمان زیادی را در محیط های محصور و تحت تأثیر چراغ های مصنوعی سپری می کنند، اثر نور و رنگ محیط بسیار اهمیت پیدا می کند. فرض کنید گروهی از معماران و کارکنان شروع به ساخت بنایی در زیر آب و در اعماق دریا و نیز عده ای در محیطی که با اشعه ی مستقیم خورشید در تماس هستند در حال ساخت و سازمی باشند، گروه اول کاملاً از نور خورشید دور شده و گروه دوم در معرض مستقیم نور خورشید قرار می گیرند، در این شرایط  بالاجبار و برای تعدیل نور فضا تنها می توان از نورهای مصنوعی استفاده کرد و اینجاست که آگاهی و تحقیق در مورد اثرروانی رنگ و نور بر روی افراد و علم به روانشناسی رنگ ها در معماری، اهمیت خاصی پیدا می کند.بسیاری از دانشمندان معتقدند که نور و رنگ تأثیری به مراتب بیشتر از آنچه در گذشته تصور  می شد، بر روی سلامتی و رفتار انسانها دارد.

حتما بخوانید :   رنگ بنفش در دکوراسیون

در حال حاضر نقش مهم نور و رنگ به عنوان عوامل زیست محیطی موثر بر بدن انسان پس از غذا، اثبات شده است. تجربیات و تحقیقات مختلف نشان می دهند که رنگ ها اثر مستقیمی بر روی فشار خون، ضربان قلب و تنفس دارند و همچنین می توانند بر روی فعالیت مغز تأثیر بگذارند. بر اساس این نتایج، اکنون از  رنگ ها برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود.

در دهه گذشته، برای درمان بیش از سی هزار کودک نارس متولد در سال که دچار بیماری زردی بسیار خطرناک و کشنده ای بودند به جای تزریق خون از حمامی با نور آبی رنگ استفاده شد. نتایج، بسیار شگفت انگیز بود و از طرفی به دلیل تأثیر نور آبی بر روی کارکرد پرستاران بخش و از آنجا که باعث تحریک و ایجاد عصبیت در آن ها می شد، در بسیاری از بیمارستان ها لامپ هایی با نور طلایی رنگ برای ایجاد آرامش در کارکنان نصب شد.

به عنوان نمونه ای دیگر می توان به تغییر رنگ پل  Black Friers از سیاه به آبی اشاره کرد.  شهرداری شهر لندن برای کاهش میزان خودکشی از طریق پرش از روی این پل اقدام به این کار نمود  و یا در کشور روسیه که به عنوان یکی از رهبران علم فتو بیولوژی در صدر قرار دارد، در معادن زغال سنگ  برای جلوگیری از مبتلا شدن کارگران به بیماری های خاص تنفسی ازحمام اشعه فرا بنفش استفاده می شود  و نیز در مدارس خود در کنار نور سفید فلورسنت از نور فرابنفش نیز استفاده می گردد.


خبرنامه ایمیلی !