9 اشتباه در رنگ آمیزی فضا

9 اشتباه در رنگ آمیزی فضا

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی فضا های مختلف کار چندان آسانی نیست، از آن جهت که انتخاب هر رنگ به نوعی حال و هوای فضا را مشخص می کند و نیز بر روی مبلمان و چیدمان وسایل بسیار موثر است.

اولین اشتباه : استفاده از سفید خالص برای سقف ها

معمولاً ما در مورد بزرگترین دیوار یک اتاق هرگز فکر و نقشه خاصی نداریم . اما مسئله مهم این است که همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشیم که سقف اتاق را نباید با یک رنگ سفید مرده و بی روح نقاشی کرد چرا که در تمامی انواع رنگ سفید تم و سایه ای از رنگ خاکستری وجود دارد و این باعث خراب شدن فضای اتاق می شود. سعی کنید به جای انتخاب این نوع رنگ سفید از رنگ سفیدی که اندکی سایه و مایه کرمی در خود دارد استفاده کنید.

دومین اشتباه : ست کردن همه چیز با هم

معمولاً ست کردن لوازم منزل با رنگ هایی که در طراحی دکور و فضا استفاده می شود بسیار شایع و مورد پسند همه است. اما برای رنگ آمیزی دیوارهای خانه از رنگ هایی که با اشیاء و مثلاً یکی از پارچه های مورد استفاده در دکور منزلتان ست و هماهنگ است استفاده نکنید. از طرف دیگر به یاد داشته باشید که ازرنگ های شارپ و خالص برای رنگ زدن فضاها استفاده نکنید بهتر است از نمونه خنثی تر رنگ ها ی مورد علاقه تان استفاده نمایید.

سومین اشتباه : فراموش کردن رنگ های خنثی

یکی از مواردی که معمولا مردم در انتخاب رنگ دوست دارند این است که بدون فکر دل به دریا بزنند و رنگ های مختلفی را برای طراحی و نقاشی فضای خانه و … انتخاب کنند.

اما در واقع این بزرگترین اشتباه در انتخاب رنگ است. در حقیقت انتخاب رنگ های متفاوت و هیجان انگیز باعث خستگی چشم و ذهن می شود و اکثراً مردم فراموش می کنند که برای حفظ تعادل همیشه باید رنگ های خنثی را نیز در نظر داشت. عناصر و فضاهایی با رنگ سفید یا سفید همراه با سایه ای از خاکستری می تواند به چشم شما استراحت بدهد.

چهارمین اشتباه : استفاده بیش از حد از رنگ های خنثی و غیر فعال

برعکس مورد قبلی، همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر از رنگ های خنثی برای رنگ آمیزی فضا استفاده می کنید، استفاده از چند رنگ قوی و پررنگ تر را در کنار آن هرگز فراموش نکنید.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که در استفاده از رنگ های خنثی انجام می شود این است که از رنگ های با کنتراست بالا همراه با این رنگ ها و به اندازه ای کافی استفاده نمی شود.

همیشه در نظر داشته باشید که برای شخصیت بخشیدن به فضایی اینچنینی حتی باید از رنگ های شدید تری استفاده کنید.

درانتخاب رنگ های پررنگ و زنده شجاع باشید درغیر این صورت فضای شما بسیار خسته کننده خواهد بود.

پنجمین اشتباه : استفاده از مجموعه رنگ هایی بسیار متفاوت برای رنگ آمیزی فضای اتاق های مختلف یک مجموعه

فرض کنید در یک مجموعه، اتاق نشیمنی با رنگ های خنثی دارید که فضای آن به شما می گوید ریلکس باشید ومجموعه رنگ ها آرامش ساحل را به ذهن متبادر می کند و در همان مجموعه حمامی به سبک معماری دهه 60 وجود داشته باشد با رنگ هایی زنده و بسیار متضاد. مطمئناً هر بیننده ای به محض مشاهده فضاهایی با این اندازه از اختلاف رنگ و تضاد بین فضاها، متوجه آن خواهد شد.

حتی اگر می خواهید از مجموعه رنگ های یکسانی برای اتاق های مختلف یک مجموعه استفاده نکنید بهتر است برای هر اتاق از رنگ هایی استفاده شود که به نوعی احساس ارتباط را بین اتاق های مختلف ایجاد می کنند

این احساس که یک اتاق مثلاً اتاق خواب کاملاً دارای رنگ آمیزی و فضایی متفاوت از کل خانه است هرگز نباید ایجاد شود. در حقیقت تمامی فضای یک خانه یا مجموعه باید احساس یکسان و نزدیکی را در فرد ایجاد کنند.

ششمین اشتباه : استفاده از یک مجموعه رنگ برای رنگ آمیزی همه فضاها

استفاده دائمی از رنگ هایی که مورد علاقه ما است، در تمامی اتاق ها باعث می شود که ما در قید رنگ ها و فضا و حس خاصی محصور باشیم. بهتر است این موضوع را صادقانه بپذیریم که استفاده از مجموعه ای از رنگ ها که مورد علاقه مان می باشد، برای تمامی فضاها ، کار درستی نیست. معمولاً استفاده از دو برنامه رنگی یا دو ترکیب از رنگ ها بسیار عالی است اما باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که این دو مجموعه از رنگ ها باید یکدیگر را تکمیل کنند و یا با هم در تناسب باشند. و استفاده از آن ها با همه ی المان ها و اشیاء مجموعه حس خوبی را القاء کنند

هفتمین اشتباه : فراموش کردن بافت ها در رنگ آمیزی فضا

استفاده از یک بافت پوست تخم مرغی می تواند شدت رنگ را بگیرد این یک نمونه از موارد استفاده از بافت ها در رنگ آمیزی فضا است یا به عنوان مثالی دیگر، می توان به این مورد اشاره کرد که رنگ های تیره معمولاً به طور کلی بسیار مسطح و صاف به نظر می رسند، بنابراین استفاده از یک بافت که اندکی درخشندگی  و بعد بیشتری به فضا می دهد بسیار به شما کمک می کند

البته اگر می خواهید از بافت ها در رنگ آمیزی فضا استفاده کنید بهتر است حتماً آن ها را قبل از اجرا روی فضای اصلی بر روی سطحی امتحان کنید و نتیجه کار را ببینید.

هشتمین اشتباه : انتخاب رنگ تک بعدی

این اشتباه معمولاً زمانی رخ می دهد که سعی داریم یک انتخاب چشمگیر برای رنگ آمیزی فضا داشته باشیم.

معمولاً رنگ های تک بعدی که دارای هیچ گونه عمقی نمی باشد، به طور غیر عادی ای تشعشع دارند و این امر باعث می شود که به جای ایجاد کشش و جذابیت در بیننده بیشتر زننده باشند.

در انتخاب و استفاده از رنگ های تک بعدی ظرافت بسیاری نیاز است چرا که استفاده نادرست و نابجا از آن باعث می شود مردم از استفاده ازاین دست از رنگ برای طراحی خانه و فضاهایشان بترسند.

نهمین اشتباه : انتخاب یک رنگ برای همیشه

این موضوع که برای رنگ آمیزی خانه تان مانند همیشه عمل کنید و رنگ هایی را انتخاب نمایید که پیش از این در تمام خانه های قبلی از آن استفاده می کرده اید کاملاً قابل درک است، اما بهتر است به این موضوع توجه کنید که فضاهای یک خانه مانند انسانها سبک و سیاق منحصر به خودشان را دارند.

بسیار مهم است که برای انتخاب رنگ مورد علاقه تان با خود کاملاًصادق باشید اما یک رنگ را برای ابد انتخاب نکنید. رنگ های دیگر را غیر از آن که در ذهن دارید نیز امتحان کنید.


خبرنامه ایمیلی !